212 HET HUISGEZIN VAN BEN RAADSHEER. en Onder zijne verdienstelijke eigenschappen mogen we zeker nog wel noemen zijn volkomen af keer van letter kundige vagebondage en zijn grenzeloozen haat aan alles wat op eerbetoon geleek. Op genealogisch gebied zijn we ook veel aan hem verschuldigdterecht werd door hem deze wetenschap een onmisbaar onderdeel der groote geschiedenis genoemd. In al zijne opstellen en schetsen mengde hij de personen-geschiedenis en trok telkens te velde tegen alle verdichtselen en knoeierijen, zoowel van den vroegeren als van den tegenwoordigen tijd. Het ras van stamboom-fabrikanten, heeft een scherp zinnig doch hoogst rechtvaardig tegenstander verloren want rechtvaardig in zijn oordeel, erkende hij verdienste waar het noodig was, doch werd striemend van scherpte in zijne vertoogen, daar waar de wetenschap werd „ge prostitueerd” door onbevoegden of onwaardigen. „Wij betreuren in hem den waren historicus, den waardigen voorganger en hulpvaardigen vakgenoot. Zijne nagedachtenis zal bij ons genootschap voorzeker steeds in hooge eere worden gehouden. „Doch niet alleen onze kring, de gansche schaar van oudheidkundigen en geschiedvorschers in ons kleine land en zelfs ver daarbuiten, verliest in hem hetzij een waardig voorganger, hetzij een hulpvaardig mede arbeider of collega. „Begaafd met een onvermoeide werkkracht, zeldzame algemeene kennis, stalen ijver en eene niet-alledaagsche scherpzinnigheid, bezield met een zuiver wetenschappe- lijken zin, de wetenschap liefhebbend om haarzelve, wist hij op aangename, boeiende wijze geschiedkundige problemen te ontwarren en belangstelling te wekken voor personen en zaken, die nog niet in ’t juiste licht aan ons voorgesteld waren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 399