217 MAATSCHAPPIJ VAN SCHOONE KUNSTEN. bij besluit van Z. AI. den Koning dd. 19 December 1839 voorgedragen aan de Maatschappij van Schoone Kunsten. (Z. AI. had de eigendom verkregen bij afstand namens het Rijk, blijkens onderhandsche acte van 31 Januari 1837.) Éindelijk vindt men dat bij acte van 24 April 1843 gepasseerd voor den notaris J. G. van der Haak, het perceel door C. G. Withuys als liquidatenr der Nederlandsche Maatschappij van Schoone Kunsten werd overgedragen aan Z. M. Willem Frederik George Lodewijk, Koning der Neder anden (Willem II). Volgens Da Fonseca strekte het onderwerpelijk perceel in deze eeuw het eerst tot verblijf aan de Ambassadeurs van Frankrijk en Hanover. Dat er ook de Muzykschool was gevestigd is overbekend. Andriessen vermeldt in zijn ..Morgenwandelingen”, dat zij er in 1827 werd geopend. Een der eerste uitgaven was (1840) de Kunstkronyk. Zij werd toegewijd aan de schoone kunsten en bestond dadelijk uit 12 vel druks in 4" met uitslaanden tekst en 24 lithographien of gravures op Chineesch papier. Eene Verloting van kunstwerken werd er aan verbonden. De uitgaaf ging buiten den gewonen boekhandel om, maar werd verspreid door agenten in elke stadeen maatregel die in het begin de boekverkoopers, en in hun naani de Vereeniging tot bevordering van den boek handel, tegen de Maatschappij van Schoone Kunsten zeer in het harnas joeg en niet weinig geschrijf en gewrijf uitlokte. Een krachtig protest van den boekhandel had voor- loopig reeds het gewenschte gevolg, niettegenstaande de Haagsche boekverkooper J. W. ten Hagen zich openlijk verzette tegen de zijns inziens „wat al te krasse aanmatiging” van den boekhandel, bij orgaan van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den Boekhandel. Ondanks veel tegenwerking, verkreeg de Kunst- kronijk, vooral ook om hare loterij, reeds spoedig een getal van 1200 inteekenaars, welhaast nog aan zienlijk vermeerderd toen de directie besloot om ook

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 404