220 MAATSCHAPPIJ VAN SCHOONS KUNSTEN. was als Sarphati, de stichter Pincoffs, stichter van het gravures, ten getale van 3000. De Heer J. W. ten Hagen nam enkele der handpersen over, om daarmede eene eigen drukkerij in de Assendelftstraat op te richten welke zaak later werd overgenomen door diens zoon, de Heer T. C. B. ten Hagen, oprichter van de thans gevestigde firma. Achtereenvolgens kwam de Houtsneê- school aan de Beestenmarkt en Amsterdamsche Veer kade onder dak. Fuhri, de nieuwe Directeur der Houtsneêschool, zijn tijd eigenlijk vooruit, even van het Nieuw-Amsterdam en Nieuw-Rotterdam. Wijlen de Heer Kruseman schrijft in zijn voortref felijk schoon gestijleerd werk: „Bouwstoffen voor den geschiedenis van den Nederlandschen Boekhandel”, het volgende omtrent Fuhri Zelf, met eigen oogen rond te zien op ieder gebied van kennis en kunst, naar den smaak en de behoefte van het publiek daaraan op de meest uitlokkende wijze tegemoet te komen, te zorgen dat hetgeen hij den lezer aanbood, zou wezen onberispelijk van inhoud, aantrekkelijk van vorm dat was zijn ideaal. Doch hem ging het zooals de meeste menschen van idealen, vooral in een land van beperkten omvang, en wiens taal buiten zijne grenzen schier niet verstaan wordt. Onbegrijpelijk is het wat hij deed in de korte spanne tijds van zijn uitgevers werkkring, wat hij vooral wrochte als Directeur van Kunstkronyk en Houtsneê school. Een gedeelte van zijne nachtrust offerde hij op voor het bereiken van zijn schoon levensdoel. Hoe meer teleurstelling hoe meer weêrstandsvermogen zich bij hem ontwikkelde en vertoondeNiemand wist met zijn tijd zóo te woekeren als Fuhri. Een zijner belangrijke en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 407