221 MAATSCHAPPIJ VAN SCHOONE KUNSTEN. was mede-uitgever, wijlen de Heer G-. J. A. belangwekkende uitgave was de Geïllustreerde Courant, waarvan het eerste nommer verscheen den Juli 1844 met eene afbeelding van het toenmalig spoorwegstation aan het hoofd. In zeker opzicht was de Geïllustreerde Courant wat nu deWereld Kroniek is uitgave van deHeeren Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam'', waarvan de Redactie echter zoo wijs is om zich niet op het glibberig pad der politiek te begeven, wat de Geïllustreerde Courant te kwader uren wèl deed. Blijkens inleidend woord was het hoofddoel van het blad de camaraderie in de journalistiek waarover het blad altijd steen en been klaagde - onder den voet te halen of althans zooveel mogelijk tegen te werken. Dit doel wilde men op eene onmiddellijke wijze bereiken, door de kolommen open te stellen voor alle rechtmatige en niet te uitgebreide reclames tegen zoodanige menées. Hetzelfde eerste nommer bevatte o. a. ook eene afbeelding van de gemelde Houtsneéschool van T. K. (Ten Kate). In het gedeelte, dat met het oog op de beperkte ruimte van het blad, alleen voorgesteld kon worden ziet men 19 leerlingen aan den arbeid. In de leerling No. 1 aan den rechterkant der eerste tafel onderkent men al ras het altijd typisch gezicht van den nu ruim 71 jarigen Elchanon Verveer.2) Overigens bevat ditzelfde nommer het Programma voor den 5<m Jaargang van de Associatie der Kunstkronyk en aan het hoofd daarvan eene schoone allegorische voorstelling der asso ciatie, naar eene teekening van J. J. Eeckhout. Voor Amsterdam Beijerink. 2) Ter gelegenheid van Verveer’s 70en verjaardag heeft schijver dezes in de „Wereld Kroniek” (2 Mei 1896) aan dezen primus inter pares der voormalige houtsneéschool eenige woorden van hulde en waardeering als bij- of onderschrift aan diens portret toegevoegd. Men vindt daarin ook eenige bijzonderheden omtrent die school.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1898 | | pagina 408