18 V Ik ben thans aan het einde van mijn, door mij zelf gekortwiekte taak. Ik roep u allen toe. en ik zou het wel willen prediken van de daken: keer in tot ons oude Den Haag; verdiept u in de stoffe, muftige perkamenten en papieren; laat u niet weerhouden’t verleden aan het heden te openbaren: in ’t verleden ligt het heden, en de toekomst. Inkt en boeken: zij schijnen volgens de jongste bacteriologische proeven gevaarlijk; zelfs zou men uit die proeven mogen afleiden, dat het leven der geleerden, in hun omgang er mede, nog al hachelijk daardoor wordt. ’tls ten minste om huiverig te worden, indien men leest, dat in een foliant, uit het grijs verleden over anatomie nog wel op een oppervlakte van 100 vierkante centimeter 2000 tot 3500 kiemen werden gevonden, en als men dan bedenkt, dat in vroegere jarenT pest- en pokziekte zoo dikwerf heerschten. en de mensenheid deci meerde, dan zouden we er haast toe kunnen komen, om het voorbeeld van de Wandalen te volgen, die zoo veel schats aan archieven hebben vernietigd. Maar de wetenschap kent geen vrees, en waar wij ons mogen noemen de banierdragers der wetenschap, moeten we dan niet den strijd aanbinden tegen die verdelgende microben, en rustig voort arbeiden op den weg door ons ingeslagen, gerugsteund door een andere wetenschap, deze namelijk: dat arbeid tot onsterfelijkheid leidt Ik heb gezegd. dat we dien geschiedvorscher uitnoodigden, en dat we getracht hebben zijn historiekennis aan ons doel dienstbaar te maken. De Prinsenstad en de Gravenstad kunnen en moeten samenwerken, al was het alleen maar om Prins Frederik Hendrik te eeren en te huldigen in een kunstvol. en van Zijne glorievolle daden getuigend, monument. Ook drie dames zijn tot correspondeerende leden benoemd. Aller minst mochten we in dit jaar, nu eene Vorstin van Koninklijke- bloede zoo zeer op den voorgrond zal treden, en nu eene tentoon stelling van vrouwenarbeid in ons midden zal gehouden worden, de drie verdienstelijke vrouwen het correspondeerend lidmaatschap onthouden, waar dit drietal de Vereeniging zoo ijverig bijstaat in het bijeenbrengen van gegevens voor het Historisch Adresboek, reeds- zoo luisterrijk in onze jaarboeken vermeld.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 108