13 ONZE KONINGIN. de uit Het Gouden bruiloftsfeest van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach werd door onze Koninginnen bijgewoondonder menig treffend bewijs van oprechte deelneming der voormalige land- genooten van Prinses Sophie der Nederlanden, wier waar van 21 tot 25 Juni vertoefd werd. H. M. bracht een bezoek aan het vermaarde Doofstommen-instituut, opgericht door Mr. Henri Daniel Guyot. Na te Win schoten door de Provinciale Staten te zijn ontvangen, werd als het ware eene bedevaart ondernomen naar het Monument te Heiligerlee; verrezen op het slagveld, waar wij worden herinnerd aan den eeuwenouden band, die Nederland en Oranje vereent en een treffend oogenbbk was het, toen de laatste afstammeling van het Doorluchtig Huis, dat zoo menigen roemrijken verdediger van het lieve Vaderland telde, vol eerbied stond bij het gedenkteeken, opgericht ter eere van een hunner, die daar zijn leven liet. Een bewijs van belangstelling in handel en scheep vaart, in Nederland twee voorname bronnen van wel vaart, werd gegeven door de plechtige opening van het Merwede-kanaal, den nieuwen waterweg naar Duitsch- land. Aan boord van de Ceres” bevonden zich Koningin Wilhelmina en de Regentes, om het eerste gedeelte van het kanaal, namelijk van Amsterdam naar Vreeswijk, te openen; de groote sluis te Vreeswijk werd naar onze Koningin genoemd en op den gedenksteen, door H. M. onthuld, leest men „Koninginnesluis, 4 Augustus 1892”. Mede in de hoofdstad van Noord-Holland ondervond Koningin een warme ontvangst, toen Zij deze ook een historisch oogpunt vermaarde plaats bezocht.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 140