27 HET WILHELMUSLIED. van Alva,) altijd heeft geëerbiedigddat hij uit het land verdreven en van zijne goederen beroofd is, wijl hij steeds aan Godes vrees betracht heeft te leven maar dat hij toch niet wanhoopt: met hulp van dien God, om wiens naams wille hij vervolgingen leed, zou hij wederom tot zijnen vorigen gelukkigen staat terug- keeren. Vervolgens zich tot de Nederlanders wendende, spreekt hij hen met deze woorden moed in Op merkwaardige wijze wordt dit bevestigd door het hoofd eener rekening van gelden, sedert Juli 1572 tot in den jare 1576, door die van De.lft opgebracht, ten behoeve van den oorlog en tot ontzet van verscheiden steden, medegedeeld op bl. 146 en 147 van „Mededeelingen uit het Archief der Stad Delft, door Mr. J. Soutendam. Delft, 1862,'' luidende: „Rekeninge vande Burgemeesteren ende Regierders der stede van Delft’ van alle alsulcke penningen, als zij vuyt heur collegien ende vuyt heur burgerie ende Inwoeïideren by taxatie, ende anders, willichlicken voir die gemeene sake opgebrocht ende geeollecteert hebben zedert July a° XV'LXXIJ, weesende den tijt, dat de hooch- geboren vorst ende heere Wilhelm. Prince van Orangien etc., als Stadthouder van hollant, met zijne befaemde groote heere cracht van Ruyteren ende knechten over den Maes quaem, ten wederstant ende verlossinge den armen, verdructe neder aaiden, deur tirannie des hertoghe van Alva ende zijn spaensch anhanek, mede ten ontset van die van Bergen In henegouwen, tot in den jaere XVeLXXVI. Binnen welcken tijde, als van tleste des Jaers LXXIJ, zijne Pr6 Excre. In hollant gecommen zijnde, ende die van hollant ende zeelant an allen canten. zoe te water als te Lande, geduyrende den voirsz. tijd bevochten zijnde bijde spaensche vianden, ende heuren anhanek, gelucksalichlijcken ende als een vroom heer, mits Godes hulp, geregiert heeft, Ende zijn deese naervolgende penningen geeollecteert tot verscheyden Jaren, telcken nae dat den tijt ende noot der Oirloghe vereysschte, sulex elex Capittel naevolghende intcorte medebrenght, mitten vuytgheeff daer tegens van weege de gemeene saecke gedaen. Gemaect in ponden van XL groten.” A. J. S. v. R.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 155