31 HET WILHELMUSLIED. ondernemen teekenen van Kan liet verwondering wekken, ,Mein meutterlich hertz ist allezeit bei E, L.” Uit een brief van Juliane van Stolberg van 16 Juni 1578. 2) Dillenburg, geboorte- en tijdelijke verblijfplaats van Prins Willem I (15331544, 15671572) door W. Francken Azn., Rotterdam. 1872. en mogen wij liet niet aannemen dat de Prins, voordat hij ten tweeden male de grootsche onderneming tot bevrijding van zijn Nederland van het Spaansche juk ging ondernemen, te midden van den huiselijken kring, kort voor het scheiden van wat hem lief en dierbaar was, zijne moeder Juliana van Stolberg, zijn Maurits, ’t kind, dat ongeveer 5 jaren te voren op 13 November met zoo’n groote vreugde, met zulke blijde verwachtingen was begroet, dat de Prins zich het Troost- en Afscheids lied heeft herinnerd, en zich de woorden heeft doen voorlezen, die bemoedigend en heelend het ondervonden leed minder smartelijk deden zijn en hem kracht en vertrouwen gaven voor de toekomst? ,,’t Is de laatste nacht geweest, dat hij het hoofd op Dillenburg vol zorgen ter ruste had gelegdde laatste morgen, dat hij er de opgaande zon, zinne beeld van onverwonnen kracht, begroette, ja, maar ook de laatste maal dat hij, geharnast en gereed te paard te stijgen, een eerbiedigen kus heeft gedrukt op de lippen zijner zeven enzestigjarige vrome, moeder, maar wier „moederlijk hart” altijd hem bijbleef. Want hij gaat, om niet weer te keeren, maar nu aan het hoofd van 1000 ruiters; hij gaat met eene legermacht, straks 2800 ruiters en veertig vendels voetvolk sterk, wat hem in 1568 mislukt is op nieuw nu intusschen onder veel schooner voor- welslagen.” 2)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 159