35 PRINS WILLEM I. ons hun inborst ver trekkingen, ook door partijzucht, keerdelijk wordt voorgesteld. Tot de Vorsten, wier levensbeschrijving het onder werp uitraaakte van tallooze geschriften, waaronder verscheidene van zeer dubbelzinnige waarde, behoort zeker Prins Willem van Oranje, de grondlegger van onze vrijheid, de Vorst, die met opoffering zijner aardsche goederen en van zijn leven, den grondslag legde tot de ontworsteling aan een juk, dat het fatale toeval onzen voorvaderen op de schouders had gedrukt. Zijn edele inborst, deed hem met bezieling strijden voor de rechten van een hem ten deele vreemd volk, als politieke erfenis aan zijne roemruchte nazaten de schoone taak nalatend, dat volk nader te leiden en op te voeren tot dien hoogen trap van ontwikkeling en voorspoed, waarin het zich thans na drie eeuwen mag verheugen. Op den 24 April 1533 werd te Dillenburg geboren, en den 4 Mei d.a.v. in de Slotkapel aldaar gedoopt Willem, zoon van Willem, graaf van Nassau-Katzen- elnbogen-Vianden-Dietz, en van Juliane, gravin van Stolberg-W ernigerode Eene officieele doopacte bestaat niet. Trouwens werd het houden van doopregisters bij de katholieken in 1550, en door de luthersche Vorsten eerst in de tweede helft der 16e eeuw verplichtend gesteld. Evenwel is door de bijzondere nauwgezetheid Prins Willems vader eigen, een belangrijk document betrekking hebbende op den doop van zijn oudsten zoon bewaard gebleven, nu berustende in het Huis-Archief van H. M. de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 164