41 PEINS WILLEM I. 1) f 7 Maart 1529, bijgezet in het Minoriten-klooster te Siegen. 2) t)r. Jacobs, t. a. p. bl. 86. spruitend uit een eigen inzicht in godsdienstzaken, had in zijne staten geen vervolging van andersdenkenden ten gevolge. Zijn aangeboren zachtmoedigheid deed hem alles vermijden, wat maar eenigszins den schijn van onverdraagzaamheid op hem had kunnen laden. Als weduwnaar van Walburgis van Egmond was hij den 20 September 1531 gehuwd met Juliana van Stolberg, de 25 jarige weduwe van Graaf Philips II van Hanau. Hij was als toeziende voogd over hare minderjarige kinderen reeds langer dan tien jaren met haar in voortdurende aanraking geweest, zoodat men deze zijne keuze wel als ernstig overwogen mag aan merken. Toch kan men grif aannemen, dat die huwelijks plannen om zoo te zeggen plotseling zijn opgekomen. We weten n.l. uit een brief door Juliana’s vader den 18 Maart 1531 aan zijn zwager van Konigstein ge schreven, dat toen van die trouwplannen althans bij hem niets bekend was. De volgende regelen toonen dit genoegzaam aan „Es ist meine freundliche Bitte, Euer Liebden wollen das beste bei meinen Kindern thun, dass die von Hanau, meine Tochter. wieder mocht verehelicht werden und meine Tochter Katherine auch versehen.” -’) Het is hier de plaats niet, om de uitstekende hoe danigheden van de Stammoeder der Oranje-Nassau’s te besprekenaangestipt moge echter worden, dat onze geschiedschrijver van Meeteren haar een eereplaats onder de moeders van beroemde mannen toekent. Professor dr. Brill heeft haar met betrekking tot haar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 170