42 PRINS WILLEM I. i) Men mag gereedelijk aannemen, dat in het Huis-arehief van H. M. de Koningin dienaangaande veel belangrijks is te vinden. De nauwkeurigheid toch, waarmede de oude Graaf Willem alles aanteekende, doet het vermoeden ontstaan, dat ook van deze voor hem ingrijpende gebeurtenissen in zijn leven notities zijn bewaard gebleven. en de vrijheid, die hij aan anderen gunde. Het eerste onderricht, onder toezicht zijner ouders, zoon als een liefderijke verstandige vrouw voorgesteld, die door hare uitnemende gaven een merkbaren invloed uitoefende op den gang der zaken in den bevrijdings oorlog. Hij stelt haar ons verder voor als een liefdevol sterkende bron, die Haar zoon, in zijn politieke en godsdienstige verwikkelingen steeds kon laven, en door haar reine godsdienstzin, troost en sterkte wist te schenken. Overtuigd van het wettig verzet tegen den gewetensdwang en de bloedplaccaten legde zij zich zelfs met eene bijzondere berusting neder bij het verlies van hare ridderlijke zonen, die ter wille van den vrij heidskamp als offer vielen. Het mag onvoorwaardelijk worden aangenomen, dat de godsdienstige begrippen der ouders van invloed zijn geweest op het karakter van Prins Willem, die dan ook, nadat hij genoegzaam over van Spanje en voornamelijk van zijne moeder gegeven, blijkt uitnemend te zijn geweest. De namen zijner leermeesters bleven ons onbekend. Beaufort in zijn: .Leven van Prins Willem I” haalt ter loops een zekere Du Moulin als de toepassing der christelijke leer, zooals de koning diens zaakgelastigden die wilden opvatten, kon oordeelen, tot een meer gezuiverde leer overging, voor zich zelven begeerde, ook

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 171