43 PRINS WILLEM 1. zoodanig aan. De jongere broeders, wier eerste leer meester Jost Hoen von Gèlinhausen was, bezochten de Lïniversiteiten van Straasburg en Wittenberg. Op liet gebied van orde, tucht en goede zeden stond het Nassau’sche Hof’ hoog aangeschreven, en vele grafelijke en andere adellijke familiën rekenden het tot een voor recht, indien hunne kinderen in de gelegenheid werden gesteld, daar hunne opvoeding te kunnen voltooien. Nauwelijks elf jaar oud zijnde, kwam Willem, door het onverwachts afsterven van zijn neef Renatus van Chalon in het bezit der rijke erfenis, die naar alle meuschelijke berekening, hem anders niet zou zijn toe gevallen. We weten, dat Renatus in 1518 geboren, de eenige zoon was van Graaf Hendrik III van Nassau en van Claudia van Chalon-Oranje. Philibert 2) zijn oom van moederszijde, vermaakte hij testament i. d. Corunna in Gallicie 3 Mei 1520 aan Renatus moeder, en bij plaats vervulling aan hem, al zijne landen en heerlijkheden, onder beding, dat zijn neef naain en wapen van Chalon zou aannemen. 3) Uit dankbaarheid jegens zijn oom, kwam hij die be geerte na, want na diens dood teekende hij zich steeds „René de Chalon. Officieel heette hij: O Renatus in de kracht van zijn leven, zou voorzeker nog meer kinderen bij zijne eveneens jeugdige eehtgenoote hebben kunnen verwekken. 2) Hij sneuvelde 3 Augustus 1580 in den slag bij Coviniano, in den ouderdom van 28 jaar, ongehuwd, slechts een natuurlijke dochter Johanna nalatende, die met een jaarrente van 1500 gl. werd bedacht. Bij codicil i. d. 24 Sept. 1521 werd deze voorwaarde van onwaarde verklaard. Vgl. Geschichte des Or. Nass. Lander von J. ArnoldiHadamar 1799. Ook: Les Testaments des Princes d’Orange. La Haye 1702.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 172