44 PRINS WILLEM I. Datum huwelijksche voorw.9 Oct. 1540. 2) Zie o a Daniell, Histoire de France, p. 553. Tevens blijkt het uit de overeenkomst van Graaf Willem den Oude en zijn zoons voogden, i. d. 13 Febr. 1545. Renatus wisten echter in 1531 van Frans I en Karel V eene aan te gaan, waarbij haar klein- ’t onvoorwaardelijk bezit der heerlijkheden Bij Gods Genade Renatus, Prins van Oranje, geboren van Nassau-Chalon, graaf van Katzenelnbogen, Vianden Dietz, Tonnerre, Ponthièvre, Charny, Heer van Breda, Diest, Warneton, Arlay, Roseroy en Chastelbelin. Tevens nam hij het wapen Chalon-Oranje aan. met het fiere devies: „Je Maintiendray Chalon”. Door het zooeven aangehaald testament, had de Prinses Philiberte van Luxemburg, moeder van Philibert het levenslang vruchtgebruik van de Oranje-Chalon'sche bezittingen verkregen. De voogden van onder goedkeuring schikking met haar zoon in werd gesteld. Deze overeenkomst schijnt Philiberte naderhand berouwd te hebbenzij vermaakte althans haar moederlijk erfdeel, waaronder het graafschap Charny, aan de familie Chabot. Tonnerre was sinds lang niet meer in het bezit van ’thuis Chalon; met stilzwijgend goedvinden van Karei XI, was het door Margareta van Chalon aan den grootvader van Philibert, tijdens diens verblijf in Palestina afhandig gemaakt. Renatus in 1546 gehuwd met Anna van Lotharingen (ex. matre Bourbon), won bij haar slechts ééne dochter Marie genaamd, die echter drie weken na de geboorte overleed. Het mag als zeker worden aangenomen, dat op aan raden van Keizer Karel V, Graaf Willem van Nassau tot erfgenaam van Renatus werd benoemd. 2) Het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 173