46 PUIKS WILLEM I. zijne gedragingen of de de evengoed verdedigbare meening, dat die ouders ruim genoeg van blik zijn geweest, om de betrekkelijke waarde van de onderscheidene theologische stelsels te kunnen schatten, en daarom geen bezwaar maakten, dat zijne verdere opvoeding voltooid zou worden aan het Hof van Karel V, innerlijk overtuigd zijnde dat hun kind in zijn hart de kiem bewaarde van het goede, dat hem in zijn jeugd was ingeprent, en die eerst op rijperen leeftijd tot wasdom zou geraken. Uit de correspondentie van Juliana van Stolberg blijkt zonneklaar, hoe zij in verdraagzaamheid hare tijdge- nooten niet alleen voorging, maar overschaduwde. Zij laakte elke handeling, die in strijd was met hare christelijke opvatting, onaangezien of zij bedreven was door andersdenkenden of door hare partijgenootenen datzelfde vinden we terug in het karakter van haar doorluchtigen zoon, zij het dan ook gewijzigd door omstandigheden, die door zijn positie en den tijd waarin hij leefde, eene onvermijdelijke verandering teweeg moesten brengen in uitingen zijner gevoelens. Evenals zijn oom, de beroemde Hendrik UI van Nassau werd grootgebracht aan het Hof van Philips den Schoone. werden aan den jongen Prins Willem schitterende vooruitzichten geopend, doordat Karel V wenschte, dat zijne verdere opvoeding aan zijn Hof zou worden voltooid. Als leermeester werd hem toegevoegd Hieronymus de Perenot. een jongeren broeder van den Kardinaal Granvellehet oppertoezicht over de opvoeding be rustte bij Maria, ’s Keizers zuster. Maria van Oostenrijk, gouvernante der Nederlanden, weduwe van Lodewijk, Koning van Hongarije.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 175