48 eene nieuwe gewichtige de levensomstandigheden van doch ook om de diens verdediger nijders alles in te brengen. 1 zichten van zijn broeder den Kardinaal deelde, dient met dankbaarheid te worden herdacht, niet alleen om het deel, dat hij in de opvoeding van den Prins heeft, waardige wijze waarop hij steeds als bij den Keizer optrad, wanneer be- ’t werk stelden, om hem in verdacht Het jaar 1548 bracht weder verandering teweeg in d 1 den thans vijftienjarigen prins. Van Page tot Kamerheer bij den Keizer opgeklommen viel hem den nog grooteren gunst ten deel, om te worden uitgehuwelijkt aan een der men mag wel zeggen de rijkste erfdochter in de Nederlanden, Anna van Egmond, dochter van Maximiliaan van Eg- mond, graaf van Buren en Leerdam, Heer van IJsselstein en St. Maartensdijk, ridder van het Gulden Vlies, een beproefd Veldheer in dienst van den Keizer-Maximiliaan lijdende aan eene kwaadaardige keelontsteking, of zoo- als van Leeuwen in zijne Bat. Illustrata het noemt aan ’t Hals-zeer ofte Squynancie”, was door den beroemden geneesheer, Vesalius, zijn naderend einde aangekondigd. De Keizer, van deze ophanden zijnde treurige ge beurtenis onderricht, kwam in persoon van zijn trouwen dienaar afscheid nemen, en gaf bij die gelegenheid zijne hooge toestemming tot een echtverbond van des graven dochter met zijn beschermeling Prins Willem. Maximiliaan overleed op Kerstavond 1548 (naar de overlevering wil, in volle wapenrusting zittend). Hij 3) Vgl. Karl Ludwig Klose Wilhelm I von Oranien Leipzig. Friedrich Fleischer, 1864, pag. 15. PRINS WILLEM I.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 177