49 PRINS WILLEM I. 4 we van de benden bij liet losbreken Bij voorloopige beschikking van de Gouvernante van 27 Juni van dat jaar. was genoegzaam in de gelegenheid geweest om den jongen Prins van Oranje van nabij gade te slaan, en had hem uitverkoren om met zijne dochter, de uit gestrekte bezittingen te erven, die hij aan geen wettigen stamhouder kon nalaten. Het bezoek des Keizers was dus voor hem eene dubbele vertroosting geweest. Hij wist nu, dat zijne rijkdommen in waardige handen kwamen. Voor den jongen Prins, die eerst na den dood van Maximiliaan van de verloving kennis nam, bracht dit nieuwe keerpunt in zijn leven, afgescheiden van de genegenheid, die hij ook werkelijk voor zijne eerste gade heeft gekoesterd, eigenaardige voordeelen mede, vooral niet betrekking tot zijne finantieele omstandigheden. Met het oog op beider jeugdigen leeftijd (zij was ook in 1533 geboren) werd het huwelijk eerst 6 Juli 1551 voltrokken. Acht dagen lang leefde men in feestvreugde. Jacht partijen, wapenspelen en gastmalen wisselden elkaar af, terwijl de Prins door zijn aangeboren beminnelijkheid en buitengewone gastvrijheid aller harten stal. Spoedig na zijn huwelijk zou zijn leven als krijgsman beginnen. Reeds dit zelfde jaar en wel den 6 December, zien hem het bevel opgedragen over 250 man ruiterij van ordonnantie, en in ’t volgend jaar i van den oorlog met Hendrik II, over tien vendels voetvolk-, pour ce est il que nous confians entièrement et a plain de voz prudence, „vaillance, vertuz, léaulté et bonne diligence, vous avons „commis et commectons par ces présentes, chief et

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 178