50 PBINS WILLEM I. O Vgl. Groen van Prinsterer, Archives I, Série, Tome I, pag. 3. 2) Zie Gachard, Correspondance de Guillaume le Taciturne. Tome I, Preface, pag. xvn. 3) Hij verkreeg het opperbevel over 20.000 man, die te Givet verzameld waren. 1) Vgl. Groen van Prinsterer. t. a. pl. pag. 15, en Dumont V. 1, 388B. „couronnel de dix enseignes de pietons baz-allemans. an traictement pour vostre personne de trois „cens phlus d’or par mois Aan liet hoofd van zijn regiment nam hij in genoemd jaar 1552 deel aan de Campagne d’Artois, die de over winning van Hesdin opleverde. welke plaats hij met het legerkorps van den Keizerlijken luitenant-generaal den Graaf du Roeulx, medehielp veroveren. 2) Toen in Juli 1554 de opperbevelhebber van het Keizerlijk leger, Philips Emanuel van Savoye, naar zijn land terugkeerde, werd Prins Willem door den Keizer in diens plaats benoemd. 3) Grooter bewijs van vertrouwen is bijna ondenkbaar. De 21 -jarige Prins werd met voorbijgaan van zoovele verdienstelijke krijgsoversten als Egmont, Bossu. Lalaing. Megen en Aremberg. zelfs zonder dat één stem ten zijnen voordeele in den Keizerlijken Raad was uitgebracht, door het onverzettelijk besluit van den Keizer, in deze gewichtige post geplaatst, tegenover de in den oorlog zoo uitnemend geroutineerde veldheeren als Nevers, Coligny, de St André e. a. De Prins verhaalt ons persoonlijk deze omstandigheden Combien que je n’eusse atteint encore l’age „de 21 ans, estant mesmes absent de la cour „néamoins le Due de Savoye faisant un voyage. l’Ein- „pereur me choisit pour General de l’armée, je n’ai

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 179