51 PEINS WILLEM I. „receu pourtant gages que 300 florins par mois, qui „n’estait pas pour payer les serviteurs qui tendaient „mes tentes J’avois en teste monsieur de Nevers, .et feu monsieur de Chastillon, admiral de France, qui „a bien fait depuis cognoistre qu’il estoit une rude „partie, ce néanmoins Dieu mercy n’emportèrent rien „sur moy, ains jedifiai a leur barbe Philippeville et Cliarlesmont, ores que la peste affligeat estrangement „notre arméeIl pleust a 1’Empereur me faire „venir du camp, losqu’il declara sa volonté qu’il avait „de remettre ses royaumes entre les mains du Roi. et „luy pleut encores tant m’honorer qu’il ne voulut faire „eet acte solonnel en mon absence.” Keizer Karel bleek de zaak goed te hebben ingezien, zijne verwachtingen werden geenszins beschaamd. Niet tegenstaande de troepen van den Prins tot overmaat van ramp nog door de pest werden geteisterd, en de achterstand in soldij voortdurend muiterij moest doen vreezen, gelukte het hem door zijn uitmuntende taktiek het vijandelijk leger ontzag in te boezemen. Behalve dat hij Nevers uit Grerminy en Givet verdreef, liet hij de vestingen Charlemont en Philippeville onder de oogen van den vijand versterken, waardoor het Fransche leger belet werd de Maas over te trekken. We zullen den Prins in deze zijne krijgsbedrijven verder niet volgen en constateeren, dathij uit het legerkamp bij Echerennes den 28 Sept. 1555 aan de Koningin Marie kennis gaf, dat de Keizer zijne tegen woordigheid te Brussel eischte en haar vroeg wie zijn plaats bij het leger zoo lang moest vervullen. „J’ay schrijft hij) a ce matin receu lettres de l’Em- „pereur, par lesquelles Sa Majesté m’ordonne expres- „sément de me trouver vers elle le XIVe du mois

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 180