52 PRINS WILLEM I. Vgl. Gachard, t. a. p. Tome I, pag. 155. De Prins deelde ook zijn komst naar Brussel aan zijne echtge- noote mede en noemt daar den 13 October. Zie Groen van Prinsterer Ie serie 1“ deel, pag. 16 2) Zie o. a. Analectes Belgiques, ou reeeuil, etcpar L. P. Gachard Bruxelles. Imprimerie d'Auguste Wahlen, 1830. „prochain. Le bon plaisir de Vostre Majesté me man- „dera qui je debvray laisser la charge et gouvernement „de ce camp. Wanneer de Prins te Brussel is gekomen blijkt niet uit de berichten. Den 15 October was hij echter nog in het legerkamp bij Echerennes, dat uit een aan zijn echtgenoote gerichten brief blijkt. Aangaande de plechtigheid van Keizer Kareis afstand van den troon, wordt in ’t Koninklijk Archief te Brussel een gelijktijdig stuk bewaard, met opschrift„La forme „que vsoit lempereur en faisant la cession et resig nation des Pays Bas au roy nostre sire”, bestemd geweest om bij de gouvernementsacta te worden opge borgen. 2) We ontleenen daaraan de volgende regelen: Quelques jours apres, sadicte Mate imperiale „fist appeler et assembler tous lesdiz deputez en la „grande salie de la court questoit apprestee et mise en „ordre pour y solempniser ladicte cession par uiig „vendredy XXVe dudict moi doctobre 1555, a lapres- „dinee de bonne heure. ,Et fut ladicte salie fort bien aornee et tapissée „et du costel de west (de l’occident), quest vers len- „droict des bailies (barrières) contre la cheminee, fut „dresse vng passet ou marchepied hault de six a sept „degrez bien richement tendu, et sous ung dosseret „(dais) des armes de Bourgoigne (quon appelloit le

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 181