58 PRINS WILLEM I. buitengewoon Staatsraad. De Koning geeft hem hier van kennis in een brief gedateerd Brussel 18 November 1555. „Au surplus, je vous voeulx bien adviser que jay „résolu devous emploier, avecq les aultres seigneurs „qui j'ay choisy, pour mon conseil d’Estat de par „decha, comme vous entenderez plus amplement a voltre arrivée”. Bij acte van 12 Sept. 1556 werd het tractement vastgesteld op „1200 livres, du prix de quarante gros de votre monnoie de Flandres par chacun an”. De mededeeling van deze benoeming, zoo koud en droog mogelijk, voorkomende in de laatste regelen van een brief over dienstzaken werd waardig beantwoord door Prins Willem in het postcriptum van een langen brief over dienstaangelegenheden, gedateerd: Au camp, prés d’Echeremies, 23 Novembre 1555. „A tant, Sire, quant a ce que Vostre Majesté, m’a „escript, par ses précédentes, avoir me assocyé au „nombre de ceulx de son conseil, Vostre dicte Majésté „scait bien le désir que j'ay toujours eu a luy faire „tont humble service, auquel je continueray tant que „Dien me dönnera sa grace.” In 1559 werd den Prins door Karel V opgedragen om aan de te Frankfort vergaderde Keurvorsten den afstand des Keizers aantekondigen en de teeltenen der Keizerlijke waardigheid aan diens broeder Ferdinand over te brengen, waarvan hij zich den 24sten Februari kweet, vergezelschapt van den Keizerlijken Kanselier Sigismund Silla en diens secretaris Wolfgang Halles. In zijne Apologie haalt Prins Willem aan. hoe smartelijk deze overigens vereerende missie voor hem was, daar hij de kroon van zijns meesters hoofd, welke zijn voor-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 187