59 PRINS WILLEM I. ouders daarop hadden helpen zetten, moest wegdragen, en aan anderen overgeven. Behalve nog die onaangename herinnering, werden hem, zoo het schijnt de kosten aan zoo een luisterrijke Keizerlijke boodschap verbonden, niet vergoed. Het moet den Prins niet minder dan een millioen gulden hebben gekost Het jaar 1558 zou proevingen hem echter nog smartelijker be- brengen. Nauwelijks van zijne Franck- fortsche zending te Breda geretourneerd, alwaar hij zijne echtgenoote ernstig ziek had aangetroffen, overleed zij reeds den 24sten Maart in den leeftijd van vijfen twintig jaren. Een aan zijn vader gerichten brief over deze treurige gebeurtenis is ons gelukkig bewaard gebleven, onder dagteekeningBreda, 27 Maart, schreef de Prins Lieber herr Vatter. E. G. kan ich ausz betruebtem „hertzen unangetzaigt uit lassen, das sich die schwachait „darin meine freuntliche liebe hauszfraw seit einen „monat heer gefallen, wie E. L. jungst zu Dillenburg .von mir vernommen, vor und nach meiner wider- „khunfft alhie von tag zu tag gemehret uund letzlich „dermassen zugenommen hat, das Ire L. nechstvergang. „donnerstags den 24 disz zum endt lauffenden monats, „zwuschen sechs und sieben uhren, zu Gott dem Almechtigen christlich und wol verscheiden ist, welcher .der Seelen gnedig uund barmhertzig sein wolle.” Vuige laster heeft in dit onverwacht en treffend overlijden een geschikte aanleiding gezien, om op het nobele karakter van Prins Willem een smet te werpen. Zijn vijanden hebben echter te vergeefs gepoogd, gissingen in het leven te roepen die tot verdacht aan-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 188