67 PRINCE MOURINGH, ENZ. Fred. Muller. De Nederl. Gesch. in platen 1 139 e.v. 2) In reproductie hierbij gevoegd. Te vinden in het Tooneel der Wereld van Blaeu. en zelfs ontwerpei* of teekenaar is, zoo niet reeds zijn beteeke- ning in den linker benedenhoek ware geplaatst ge worden, en dit volkomen aanwees. De prent wordt bij Muller J) beschreven zeer uitvoerig, onder n°. 1157. Hij noemt eene beschrijving in 2 bladen, in 3 talen, (Hollandsch: Zijn Exc. Maurits Windtwagens), welke uit 1682 schijnt te dagteekenen, Er is daar bijgevoegd eene groote houtsnede van C. Sichem, zijnde het onder stuk. met de maat van den grooten wagen. Hij die de verdere bijzonderheden omtrent de ver schillende prenten wil kennen, neme Muller ter hand. Dat deze prent aan ’s lands regeering behaagde be wijst eene resolutie van de Staten van 9 Mei 1603, waarbij aan de Gheijn 72 gulden werd vereerd, wijl hij aan het hooge College had gepresenteerd „den zeylwagen van zyn Excellentie bij hem gesneden en afgesedt. geinventeerd wesende by Symon Stevin”, Op 21 Maart 1603 verkreeg Chr. v Sichem octrooi voor de uitgave van den zeilenden wagen „bij hem doen afteyckenen ende in ’t coper snyden voor 4 jaer”. Een zelfde onderwerp wordt behandeld op een andere prent, -) groot binnensrands 56 hoogte, bij 43 breedte, waarop de stoffeering van strand en zee ver schilt, maar de hoofdzaak, de beide zeilwagens, (de groote en de kleine), met verder bijbehooren, op het 2e plan, bijna geheel gelijk is aan de groote prent van de Gheijn, doch thans voortgaat van Oost naar West, terwijl de richting eerst was van West naar Oost.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 195