71 welke Stevin met, en voor PRINCE MOUliINGH, ENZ. Voornamelijk is onder de vele werken van Stevin bekend: „Wisconstige gedachtenissen inhoudende’tghene daer hem in gheoeffent heeft den Doorluchtigsten Hoochgeboren Vorst ende Heere Maurits, Prince van Orangien, enz.” Uit de voorrede blijkt, dat de uitgave van dit uitvoerig werk haar oorsprong verschuldigd is aan het groot belang dat de Prins stelde in de opstellen, die daarvan den inhoud uitmaken, en welke Stevin met, en voor den Prins had opgesteld. De Prins voerde ze, in handschrift, op zijne militaire tochten mede, en bevreesd zijnde ze door eenig toeval te verliezen, liet zijn leermeester ze drukken. Op deze wijze heeft Prins Maurits aandeel in de uitgave niet alleen, maar er zijn ook stukken in van den Prins zelf, welke door Stevin opgenoemd worden. Hoe zeer ook met eerbied bezield voor de krijgs- nianstalenten van Prince Mouringh valt het niet te ontkennen, dat Simon Stevin daarvan ook een deel van den lof toekomt. Inzonderheid moeten de opstellen Legermeeting, en het vertoog over een nieuwe manier van sterktebouw, enz. daartoe medegewerkt hebben. Stevin’s Practische Meetkunde is als het ware met de medewerking van Prins Maurits tot stand gekomen. In de voorrede verklaart hij. dat zijne Vorstelijke genade, daarin meer dien gewoonlijk was ervaren, en al de voordeelen er aan verbonden, inzag en erkende. Prins Maurits had zich reeds van zijn kindertijd af geoefend in de Ruiterconst, maar kon zich geen wis kundige rekenschap geven van „het geprang der toornen.” Stevin werd geraadpleegd, en de Weegkunst van Stevin was oorzaak, dat het raadsel werd opgelost.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 199