72 PRINCE MOURINGH, ENZ. W at HU eens even vragen. Hij schrijft in het werk, Vergelijking der Gemeene- besten: „Onlangs hebben wij ook aangevangen op het land te varen want wij bezitten wagens, die door den wind gedreven worden, niet zeilen voorzien zijn, en driemaal zooveel spoed maken als een schip, daar zij met geen baren, die er tegen aan stroomen te worstelen hebben, maar, door vlaktens heensnellende, met een ongeloofelijken spoed voortvliegen, en, hetgeen ik vergen mag, dat men mij als een ooggetuige ge- loove. de winden, door welke zij in beweging geraken, schier ontvlugten Ik heb het bijgewoond toen men er binnen minder dan twee uren tijds veertien van onze mijlen meê heeft afgelegd, waarvan iedere den weg van een uur bevat/’ Mag men Meerman in zijne aanteekeningen gelooven, en ook anderen, dan heeft Prins Maurits dezen zeil- Een afzonderlijk hoofdstuk werd dan ook toegevoegd aan de wisconstige gedachtenissen met het opschrift: van de Toomprang. Toen Prins Maurits zich bij Stevin beklaagde, „over de duisterheid en langwijligheid van eenige rekeningen daags te voren aan hem overhandigd”, raadde Stevin den Prins aan het Italiaansch boekhouden, in het laatst der 15e eeuw toegepast door een monnik Lucas van Burgo, bij het beheer zijner domeinen te doen invoeren. De Vorst bestudeerde daarop dit stelsel, en was reeds in 1604 zoover er mede gevorderd, dat hij zijn boek houding er naar inrichtte, zoodat deze methode van lieverlede meer algemeen werd. den Zeilwagen betreft gaan we eerst nog naar Hugo de Groot, om inlichtingen te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 200