73 PRINCE MOURINGH, ENZ. wagen naar een ontwerp van Simon Stevin doen ver vaardigen. Zeer gelukkig viel de proef uit, welke de Prins er mede ondernam, naar men gist voor het eerst in den herfst van 1600. Op den wagen bevonden zich acht en twintig per sonen, onder wie in de eerste jdaats de Prinsverder de broeder van den Koning van Denemarken, Graaf Hendrik van Nassau, de Ambassadeur van Frankrijk, en wat opmerking verdient, ook de Admirant van Arragon. Franciscus de Mendosa, die in den slag bij Nieuwpoort gevangen was genomen. Ook de Groot, toen nog jong zijnde, woonde dezen tocht bij. Men voer, het fahren voor rijden bij de Duitschers. is hier op de rechte plaats. men voer, of zeilde met een Zuidoosten wind van Scheveningen. De Stadhouder nam het roer in de hand en voerde het zeil. 'Poen dreef de wind den wagen met zulk eene snelheid voort, dat hij niet scheen te rollen, maar te vliegen, en in 2 uur tijds te Petten aankwam. Geen paarden konden hem volgen, hij ontging bijna ’s menschen oog. Eenmaal stuurde Prins Maurits uit den grap zee in. waarover velen zich zeer beangst maakten, doch door eene kleine wendig van het roer, bracht hij den wagen weder in den goeden koers op het strand. Op de prent zien we een grooten en een kleinen zeilwagen. Volgens den Heer Meerman moet de kleine wagen nog in 1802 te Scheveningen aanwezig zijn geweest, en kon men hem zien in 't eerste huis links van de Keizerstraat. Hier zal bedoeld zijn een Zuidwesten wind.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 201