74 PRINCE MOURINGH, ENZ. Bij de veiling van den inboedel van den Prins in 1795 werd de zeilwagen verkocht voor f 180. Een der medewerkers was, door mij uitgenoodigd. doch onverwachte omstandigheden beletteden hem aan die uit- noodiging te voldoen. v. R. van Duyse, nu verdienstelijk heeft Simon Stevin liet verrijkte met Bij gelegenheid van liet huwelijk van den Erfprins van Brunswijk met Prinses Louise in 1795, 1) werd, op verzoek van den Prins, die den wagen beklommen had, nog een proef er mede genomen, maar zij viel door de onbedrevenheid van den stuurman slecht uit. Hij was niet in staat hem te besturen, zoodat de wagen na verschillende uitwijkingen, ter rechter en ter linkerzijde, zich in de duinen vast reed, De uitvinding maakte grooten naam, en trok ook in 't buitenland de aandacht. Nicolaas Claudius Franciscus de Peiresc. bevond zich in 1606 in Holland. Hij had van den zeilwagen ge hoord, en was verlangend er ook een tochtje mede te maken, wat hem vergund werd. Zijne verbazing kende geene grenzen, toen hij met zulk eene ongeloofelijke snelheid werd voortgedreven, dat hij de bewegingen zelfs niet kon waarnemen. Alles vloog hem voorbij. De grond raakte hij bijna niet, en wat eerst op eene aanmerkelijken afstand van hem lag, ijlde hem in enkele tellen voorbij, en was even gauw van hem verwijderd. En hiermede heb ik de voor mij onverwacht opge komen taak volbracht. Ik laat tot slot den dichter Prudens verder aan ’t woord, die zich zoo gemaakt, door zijn verhandeling over naar Voorduin’s bekroond werk, en eenige dichtstukken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 202