78 FREDERIK HENDRIK EN AMALIA VAN SOLMS. „op zijner oudren vlerk met liefde en lust gedragen, het spoor ten wolken in, trots dreigende onweersvlagen”. en veredeld, Holland groot gemaakt door werken van vrede en oorlog. Van hem is niet te scheiden zijne trouwe gemalinne, Amalia van Solms, die één met hem in liefde voor het vaderland, door haar verkozen, met hem heeft medegewerkt aan de grootheid van haar volk, zijn talenten door de hare aanvulde en met hem die innige vereeniging heeft weten te sluiten tusschen heel het Nederlandsche volk en het huis van Oranje, waar mede Nederland staat of valt. Fréderik Hendrik, zoon van Willem van Oranje en Louise de Coligny werd den 29 Januari 1584 te Delft geboren. Zijn zachte inborst werd gevormd door zijne moeder, die hij altijd hoog vereerde en hartelijk liefhad, en tot wier aanzien hij het oude hof te ’s-Gravenhage deed vergrooten en verfraaien. Toch was hij geroepen krijgsman te zijnde nog jonge republiek vroeg zijn heldenmoedbij Bommel ontving hij den vuurdoop en, leerling in Maurits’ roemruchte krijgsschool, was hij getuige van diens schitterende overwinning bij Nieuw- poort. „Zoo leert” zingt Da Costa, het arendsjong Onder het harnas evenwel verborg hij een zachtzinnig en vredelievend gemoed en kweekte die deugden, welke hem later tot den gevierden bestuurder zouden vormen, tot den man, die verdraagzaam was boven velen van zijn tijdgenooten, en waarin hij zijn broeder Maurits verre overtrof. Had hij de school glansrijk doorloopen, op zijne beurt zou hij meester worden, naar wien het bewonderende Europa zou opzien. Mocht men met Huygens bij den dood van Maurits treuren

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 207