90 HET HUWELIJK VAN PRINS WILLEM II. dit en een maaltijd waaraan slechts de vorstelijke personen aanzaten, waren de plechtigheden der huwelijksvol trekking afgeloopen. Prins Willem gaf aan zijne bruid een geschenk in juweelen ter waarde van 20.000 en ontving van den Koning een rijkversierde degen ten geschenke, die op bovenbedoeld portret ook zichtbaar is. Gedurende zijn verblijf in Engeland gaf hij aan ver schillende leden der hofhouding en aan personen, die de hollandsche gezanten bij hunne onderhandelingen behulpzaam waren geweest, prachtige geschenken en hij leefde daar ook voor het overige met zijn gevolg op zoo ruimen voet en onthaalde de engelsche Edellieden op zoo schitterende wijze, dat Koning Karei zich ver plicht achtte hem den opmerking te maken: „zoontje, „zoontje, als gij weder eens in Engeland komt, moet .gij niet zooveel geld verkwisten, want wij zijn hier „zuinige huisvaders". Nog drie weken bleef de Prins in Engeland, van welken tijd zoowel hij als de gezanten gebruik maakten, om met drang van redenen den Koning te bewegen, om toe te staan, dat de Prinses nog in het najaar naar Holland zoude overkomen, maar Karei bleef on verbiddelijk hij wilde in dat opzicht zich tot niets verbinden, maar bleef volharden, dat hij zijne dochter eerst dan zoude laten vertrekken, als hij het oogenblik daarvoor gekomen achtte. De tijdsomstandigheden nu verhaastten dat oogenblik, tegen Kareis bedoelingen in. De verhouding tusschen hem en het Parlement werd hoe langer hoe meer gespannen, daarom achtte hij het wenschelijk zich wapenen en krijgsbehoeften aan te schaffen: en daar hij dit in Engeland niet konde doen, zonder dat het Parle-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 223