91 HET HUWELIJK VAN PRINS WILLEM II. Februari 1642 vertrok het geheele hof de Koningin en de Prinses met de Koningin bestond uit 300 en dat van de prinses uit 80 personen) aan boord Hellevoetsluis overstaken, 8 Maart aankwamen. ment het te weten zoude komen, zoo zijne dochter door de Koningin naar van eenige oorlogschepen naar en aldaar in den avond van Zoodra de Stadhouder van Heenvliet het bericht had ontvangen, dat de Koning met zijn gezin naar Dover was vertrokken en dat de beide Vorstinnen, bij den eersten gunstigen wind naar Holland zouden komen, deelde hij de komst dier hooge gasten aan de Algemeene Staten en aan die van Holland mede en terstond werden allerzijds de noodige maatregelen genomen om de jeugdige Prinses en hare moeder bij haar komst op nederlandschen bodem een waardige ontvangst te bereiden. Frederik Hendrik had sinds eenige jaren het Oude Hof in het Koordeinde geheel nieuw opgebouwd en kostbaar gemeubeld: daar zouden de vorstinnen haren intrek nemen, wat nog aan de meubileering ontbrak, bezorgden de Algemeene Staten. En dat was niet weinig. Behalve een groot aantal tafels, waaraan de leden van het gevolg hunne maaltijden moesten nemen, en tafel lakens en servetten, moesten tinnen en andere serviezen, al het keukengereedschap en beddegoed voor 20 per sonen worden aangebracht. De hofmeester der Algemeene Staten Mortagne werd herhaaldelijk in de vergadering toegelaten, om alle maatregelen voor het onderhoud besloot hij om Holland te doen brengende laatste konde zich dan op het vasteland in het geheim voorzien van alles, wat hij noodig had en waarvoor zij eene groote som gelds en een deel der kroonjuweelen zoude medevoeren. Den 26sten naar Dover van waar een talrijk gevolg: (dat van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 224