105 VAN PRINS WILLEM III. waaraan met inspanning van alle krachten zijn leven gewijd was, geen ander dan wat hij reeds als knaap had uitgesproken den Staat dienst te doen. Dat leven, in zijn onafgebroken zelfopoffering zoo groot, zoo rijk en veelzijdig en toch zoo geheel uit één stuk in al zijn streven, zoo diep ingrijpend in de ge beurtenissen van zijn tijd en van zoo hooge beteekenis voor de geschiedenis van geheel Europa, wacht nog steeds op een geschiedschrijver, eene zoo veelomvattende stof machtig. Door historici van den eersten rang, in Nederland en daarbuiten, is Willem III ons met min of meer uitvoerigheid voorgesteld, als Stadhouder en prins van Oranje, als koning van Engeland, als staats man en als veldheer, als onderhandelaar en diplomaat, als drager van het Protestantsch beginsel en als be schermer van vrijheid en recht; bundels brieven van zijne hand, in de gewichtigste tijdperken van zijn leven tot de meest vertrouwde zijner aanhangers gericht, zijn voor en na in het licht gegeven en stapels docu menten, hem betreffende zijn uit het stof der archieven te voorschijn gebracht maar een volledig beeld van den grooten man, op die gegevens gegrond en waarin de verschillende elementen zijner persoonlijkheid alle gelijkelijk tot hun recht komen, bezitten wij niet en worde dan ook allerminst verwacht in de enkele bladzijden, die hier aan zijne gedachtenis mogen worden gewijd. Beperking is hier een vereischtebepalen wij ons derhalve tot de „momenten” in ’s Prinsen leven, die verband houden met de nevensgevoegde afbeeldingen, voor zooverre deze betrekking hebben op zijne geboorte en zijn „jongen tijd”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 239