Ill VAN PRINS WILLEM III. 1672. Ieder weet wat dat jaartal in onze geschiedenis beteekent. „L'année terrible”, .Hannibal ad portas”. De Republiek verscheurd, verpletterd, tot zieltogen op zedelijk gebied door den Prins voortebereiden voor den Imogen rang, dien hij uit hoofde zijner geboorte zou moeten innemen en die hem door geen Statenvergadering kon worden ontnomen men weet dat hij toentertijd lessen ontving van Johan de Witt en op materieel gebied door herstel te brengen in zijne geldelijke aan gelegenheden en het beheer zijner bezittingen, die op de meest onverantwoordelijke wijze werden verwaarloosd. Zoo bleef er dan toch eenige hoop over voor de toe komst, die zich schielijke!- verwezenlijkte dan iemand verwacht had. Het is niet mogelijk hier ook maar een korte schets te geven van de gebeurtenissen, die elkander van 1667 tot 1672 opvolgden, ongeveer als de rasse zetten op het schaakbord, die over het spel beslissende inval der Franschen in de Spaansche Nederlanden, de vrede van Aken, het Drievoudig Verbond, de hoogste glorie van de Witt. de wrok van Lodewijk XIV, het tractaat van Dover, de oorlogsverklaring van Frankrijk en van Engeland, van Keulen en van Munster, de verrassing door den vijand, de val van den Raadpensionaris en, naarmate dat alles zich ontwikkelde, de trapsgewijze verheffing van den Prins, die, voor en na, onder den drang der omstandigheden, de met zooveel vertoon tegen hem opgerichte slagboomen zag vallen, totdat, toen langer dralen een onmogelijkheid was, hem de verdediging van het veege vaderland werd opgedragen den 24sten Februari 1672 legde Willem III den eed af als Kapitein-Generaal.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 246