118 VAN PRINS WILLEM III. 1) Wicquefort, Histoire des Provinces Unies, livre vingtième. 2) Histoire de Guillaume III, Amsterdam, 1703, D. I., bl. 92. twintig uur te laat was om daarvan te reppen, dat hij den eed van getrouwheid aan zijn ambt had gezworen en dat noch de zorg voor zijn goeden naam, noch de rust van zijn geweten hem zouden toelaten dien eed te breken En een ander maal, toen datzelfde lokaas hem van franschen kant werd voorgehouden, weerklonk zijn hooghartig antwoord dat hij nooit de verrader zou worden der vrijheid, die Nederland aan zijne voor vaderen te danken had en dat hij zich liever op zijne goederen in Duitschland zou terugtrekken, en daar, als eenvoudig edelman, zijn leven slijten met de jacht, dan. tot welken prijs ook, zijn vaderland te verkoopen -). Zulke taal, zoo verschillend van wat men in Whitehall en te Versailles gewoon was, teekent den man, bij wien plicht boven eigenbelang ging, en toonde hoe was voor den uitslag eeher onwaardigen grondslag ingeleid dan ook al spoedig dat de Prins de Staten liet weten, dat het aan stukken te laten houwen plicht boven eigenbelang ging, weinig van hem te hopen onderhandeling, op zoo het einde daarvan was als zijn gevoelen aan beter zou wezen zich dan de voorwaarden in overweging te nemen, waarop de vrede zou kunnen worden verkregen. De oorlogskans was evenwel den Prins aanvankelijk niet gunstig, ofschoon er toch eenige verademing in den benarden toestand kwam: in het zuiden des lands wist het kleine Aardenburg een aanval der Franschen te weerstaan, waardoor Staats-Vlaanderen behouden bleef en de uitvoering voorkomen werd van hetgeen tegen Zeeland werd beraamdin het noorden bood Groningen kloekmoedig tegenstand aan den bisschop

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 252