121 VAN THINS WILLEM III. bezield als men werd door het woord van den Prins en zijn vorstelijk voorbeeld. Hij was het die de gevaren deed inzien, welke een van enkele kanten voorgestelde schorsing van wapenen zoude medebrengen, en door zijne persoonlijke bemoeiing werd de tweespalt bijge legd, die de voornaamste onzer vlootvoogden, de Ruyter en Tromp, van elkander verwijderd hield. Eendrachtig gingen zij nu los op de vereenigde vloten der Engel- schen en Franschen en vingen een dans aan”, waarin zij het hart ophaalden „als Keuningen”, vooral in dien, op aandrang van den Prins, ondernomen zeeslag bij Kijkduin, waardoor eindelijk de veiligheid op onze kust werd hersteld 1). En kort daarop volbracht de Prins zijn eerste gelukkig wapenfeit. Terwijl de Franschen hem wachtten in de Betuwe of in Noord-Brabant, over rompelde hij Naarden, met behulp der troepen die tot dus ver langs het strand hadden gelegen, om de gevreesde landing afteweren 2), en daarop volgde weldra de veldtocht naar den Rijn, die met de verovering van Bonn werd be kroond, een zegepraal, waarvan het rechtstreeksch gevolg was, dat de Franschen, vreezend te zullen worden afge sneden. tot den aftocht besloten, zoodat, nog voor het einde des jaars, het grondgebied van den Staat, op enkele punten na, van den vijand was bevrijd. En onder- tusschen waren verschillende verdragen gesloten, waarbij ons hulp van buiten werd toegezegd, terwijl, naarmate wij ons bondgenooten verwierven, de strijdlust bij ver schillende onzer tegenstanders afnam, zoodat voorzien Omtrent de hooge verdiensten van Willem III als Admiraal- Generaal raadplege men de Geschiedenis van het Nederlandsche Zeewezen van Jhr. J. 0. de Jonge, D. III, bl. 67144. s) Mémoires politiques pour servir a la parfaite intelligence de l’histoire de la paix de Rijswickpar M. Du Mont, T. II. p. 169.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 255