122 VAN PRINS WILLEM III. kon worden dat door dezen weldra de wapenen zouden worden nedergelegd. Nauwelijks schreef men dan ook 1674, of dat vooruitzicht werd verwezenlijkt. Engeland sloot vrede, schielijke!' nog dan verwacht was en dat voorbeeld werd onmiddelijk door Munster en Keulen gevolgd. Ten volle verdiend was derhalve de hulde, die de „Princelycke Almanach op ’t Jaer MDCLXXIIH” den jongen Stadhouder bracht, want aan zijn beleid en zijne onversaagdheid was zeker in de eerste plaats te danken dat de nieuwe tijdkring met minder bezorgdheid mocht worden ingegaan en men hopen mocht dat de op dien kalender aangewezen dagen minder somber zouden zijn dan die, welke men sedert het begin van den oorlog had doorleefd 2). Met den voornaamsten onzer belagers, met den koning van Frankrijk, moest intusschen de strijd nog worden voortgezet, want het congres te Keulen bleef in het voorjaar van 1674 steken, zonder iets tot stand te hebben gebracht. Het duurde echter tot laat in den zomer eer het tot 6 Een Engelschman merkte tegenover den Prins op dat Engeland met vrij weinig omslag „assez cavalièrement” den vrede gesloten had. „Met even weinig omslag” antwoordde Z. H. „als het .den oorlog begonnen had”. 2) Nevens prins Willem is op den „Princelyeken Almanach” afgebeeld prins Hendrik Casimir II. Stadhouder van Friesland, Groningen en Drenthe, die in 1673 zijn eerste wapenen had gedragen onder prins Johan Maurits van Nassau, in het leger ’t welk in het zuiden van Friesland tegen den bisschop van Munster was opgesteld, en die in 1674 met den prins van Oranje deel nam aan den veldtocht in de Zuidelijke Nederlanden. Aan de rechterhand van prins Willem staan afgebeeld Johan Maurits, de Veldmaarschalk Würtz, George Frederik van Waldeck,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 256