123 VAN PRINS WILLEM III. Muiden te nemen. Onderaan Naarden door den Prins op Bonn op 12 November 1673, een treffen kwam; niet voor Augustus verschenen de Keizerlijken in het veld en vereenigden zich met onze troepen en die van Spanjetoen eerst kon het fransche leger worden opgezocht, dat door niemand minder dan Condé werd aangevoerd. Sinds lang brandde Willem III van verlangen om zich met dien grooten veldheer te meten den 11 den Augustus werden zij eindelijk handgemeen bij Seueffe; vreeselijk verwoed was de slag, die van des morgeus vroeg tot na zonsondergang duurde en nog bij het licht der maan werd voortgezet; afwisselend was in dien langen dag de kans. Drie paarden werden onder Condé doodgeschoten. Willem zelf, hoe onvoor zichtig hij zich ook in het heetst van het gevecht blootstelde, bleef ongedeerdevenzoo de jonge stad houder van Friesland, Hendrik Casimir, die niet van zijne zijde week. Maar welk een bloedbad rondom hen het geheele regiment der gardes van den Prins was, zoo verluidde het, in de. pan gehakt bij duizenden Rabenhaupt en de graaf van Hoorndaartegenover de Ruyter. Banckert en Tromp. De médaillons bovenaan vertoonen de por tretten van Montecuculi en Monterey. De voorstellingen daar- tusschen schijnen betrekking te hebben op de krijgsgebeurtenissen in de eerste helft van 1673; op een daarvan is de doorbraak van een dijk zichtbaar, hetgeen betrekking kan hebben op de mislukte poging van Condé om zijn afgebeeld de verrassing van 12 September en de inneming van tusschen twee médaillons, de belegering voorstellend van Rhein bach, dat op 2 November werd ingenomen en van l’rühl, Lechenich en herpen, die van 15 tot 23 November genomen werden. De negende regel van het gedicht „Aan Zijn Hoogheid'1, zal wel moeten luiden: „O Wiihem Henrik leef, leef met deez’ deelgenooten'1. x) Due d’Aumale, 1. 1. bl. 510 „La légende vent que le régiment des gardes du Prince d’Orange y soit resté tout entier”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 258