137 VAN PBINS WILLEM III. bruid zijne P Ook koning was er sprake van een huwelijk tusschen haar en den van Zweden. Lettres du Comte d’Estrades, T. VIII. p. 248. van zijn oom, den hertog van York. Huwelijken tusschen vorstelijke personen plegen niet eene aangelegenheid van het hart te zijn, maar toch zal wel zelden in eenig koninklijk paleis een echt zijn gesloten, zoo uitsluitend om redenen van staatkundige berekening, zonder den minsten schijn van toeneiging tusschen de aanstaande echtgenooten, als het huwelijk dat den 14en Nov. 1677 op ’s Prinsen zeven en twintigsten geboortedag in Whitehall werd voltrokken. Den prins van Oranje was het bij die verbintenis alleen te doen om de alliantie met den koning van Engeland, en dezen alleen om daardoor weder op beter voet te komen met het Parlement, dat zich op beden kelijke wijze van hem af keerde; van den vader der 1 die zich gevleid had met het vooruitzicht dochter aan den „Dauphin” van Frankrijk te zullen geven werd het voorbeeld gevorderd van gehoorzaamheid jegens de Kroonvan lady Mary verneemt men niets anders dan dat zij schreide de stroefheid van den bruidegom was opvallend, het ge- heele Hof beklaagde de treurende bruid maar wie had kunnen denken dat dit droevig bruidspaar, wanneer eenmaal beider hart zich voor elkander zou geopend hebben, een huwelijksgeluk smaken zou, zoo volkomen, zoo onbewolkt als slechts bij uitzondering wordt onder vonden Het huwelijk van den Prins was algemeen eene verras sing, maar niet zijne keus. Reeds sedert jaren was daarvan gesprokenevenwel, zoo verklaarde hij, bij de beslomme ringen van den oorlog had hij geen gelegenheid aan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 273