140 VAN PRINS WILLEM III. zwaard die den een van de andere had verwijderd gehouden. Het hart van Willem ontsloot zich van het oogenblik waarop hij las in dat van Maria, een ongekende gloed kwam over zijn inwendig leven; hij had een ziel ge vonden niet minder hoog dan de zijnevoor twijfel was voortaan tusschen hen geen plaats meer hand in hand konden zij afwachten wat de tijd brengen zou. Doch deze verheugende uitkomst behoort reeds tot een later tijdperk van ’s Prinsen leven dan dat, waarbij wij ons voorgenomen hadden stil te staan. Met zijn huwelijk en den vrede van 1678 was de jonge tijd van Willem III voorbij. Nu werd vooreerst niet meer te velde getrokken en geen oorlogsgevaar meer getrotseerd. Het zwaard bleef rusten, jaren lang, en de ver moeienissen van den krijg werden verruild voor den arbeid in het kabinet. Maar op dat terrein werd dezelfde strijd voortgezet, onafgebroken, onverbiddelijk; waar Bodewijk XIV zijne netten ook spande, hij vond er Willem III tegenover zich tot op de boorden van den Bosphorus, toenmaals het verre Oosten” der staatkundige wereld. Waar ergens het hoofd aan Frankrijk werd geboden, de prins van Oranje was er de ziel van den tegenstandrondom hem sloot zich alles aaneen wat door de gewetenlooze politiek van Frankrijk werd bedreigd. Zoo wies de beteekenis van den Prins gestadiggeheel Europa hield het oog op hem gevestigd lang reeds voor dat hij geroepen werd als verdediger van den Protestantschen godsdienst en de vrijheden van Engeland den tocht over zee te ondernemen, die tot de opdracht der kroon van Groot- Brittannië leidde. Maar ook daarna, toen hij met de koninklijke waardigheid was omkleed, kende hij geen ander doel dan ’t geen hij van jongs af had nagestreefd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 276