143 PRINS WILLEM IV. ander streven kent dan zoo lang mogelijk de voordeelen eener onbeperkte heerschappij te doen vloeien in de zakken van zonen en neven. Regenten, die met den ondernemingsgeest en de energie hunner voorvaderen ook het recht hadden verloren om zich te handhaven op de kussens, waarop die voorvaderen hun souvereini- teit hadden gevestigd Nu was niet als vijf en zeventig jaar vroeger een storm noodig, de geringste aanleiding was voldoende om het vermolmde gebouw te doen in eenstorten. Het Fransche leger bedreigde onze grenzen, maar aan een veroveringstocht viel bezwaarlijk te denken. Te Versailles verlangde men hoe eer hoe beter een eer- vollen vrede. Konden wij besluiten de zijde van Engeland te verlaten en Maria Theresia niet langer met ons geld en ons crediet te steunen, dan stond niets onze onzijdig heid in den weg. De Staten wenschten niets liever. Maar hoe tot een besluit te komen, waar elke leiding ontbrak? Hoe het schip koers te doen houden, waar het sinds lang niet meer luisterde naar het roer? Want de tijden waren voorbij, dat de nijvere burgerij zich uitsluitend wijdde aan hare bijzondere belangen, in het vertrouwen dat de zaken van staat aan goede handen waren toevertrouwd. Zij was zich bewust geworden van het bederf, dat daar voortwoekerde in de regeering, en in de heerschende kringen zelf waren zij niet zeldzaam meer die den bestaanden toestand onhoudbaar achtten, die ernstig op hervorming aandrongen. Welk belang moest over- heerschen, dat van de regenten of dat van het vaderland Dit die vraag werd de partij der patriotten geboren. Ontevredenheid allerwege, een vaag verlangen naar een doortastende staatshervorming, een onberedeneerd

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 280