147 PEINS WILLEM IV. legerbevel, dat met die verheffing noodwendig verbonden was, van noodlottige gevolgen geweest, want alras bleek, dat hij de militaire deugden van zijn voorvaders niet geërfd had. Met zijn zwager, den hertog van Cumber land, die het Engelsche leger commandeerde, kon hij het volstrekt niet vinden. In een vergelijking, die zeker niet van partijdigheid vrij te pleiten is, stelt de Engel sche minister Pelham de voortvarendheid, rondheid en drift van Cumberland tegenover de pedanterie, eigenwijs heid en koppigheid van den Prins van Oranje. Zeker maakte zijn gestel reeds den Prins weinig geschikt voor het krijgsbevel. Ten gevolge van een val in zijn jeugd had hij een verkromming van den ruggegraat behouden, die in verband met zijn toenemende zwaarlijvigheid hem aan kortademigheid deed lijden en het volgend jaar een ernstige ziekte ten gevolge had. En de vervanging van Waldeck door den 87-jarigen dooven Cronström, die de Prins ondanks den raad zijner omgeving doorzette, pleitte zeker niet voor zijn doorzicht. Maar niets kon voor het oogenblik het vertrouwen van het volk in den Prins schokken, noch de vooral voor de Nederlandsche troepen vernederende uitslag van den slag bij Lafeld noch de verrassing van Bergen op Zoom. Integendeel, zoo niet alles naar wensch ging, men was overtuigd, dat de schuld slechts hierin lag, dat de Prins geen macht genoeg had. Op voorstel der ridderschap besloten de Staten van Holland het stad houderschap erfelijk te verklaren ook in de vrouwelijke linie, welk voorbeeld aldra ook in de overige gewesten gevolgd werd. En nu moesten ook de beperkingen wegvallen, die de omzichtigheid der Staten aanvanke lijk aan de stadhouderlijke macht hadden gesteld, en de eene waardigheid volgde op de andere, tot de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 284