148 PRINS WILLEM IV. Heeft de Prins zich tot stand gekomen niet door den nieuwen monarch, wij van zaken het te be en het was het vaderland. Maar de verwachtingen eerste ambtenaar der Republiek metterdaad beschikte over de raadszetels gelijk over de eeregestoelten van Hunne Hoogmogenden. Aan de monarchie ontbrak niets dan de vorm. De omwenteling was het krachtig ingrijpen van den nieuwen monarch, wij zouden bijkans zeggen, ondanks hemzelven. De burgerij had het zoo gewild, omdat zij alleen langs dezen weg meende te kunnen geraken tot een opheffing der gehate misbruiken; de regenten hadden toegegeven, omdat de Prins alleen door zijn tusschenkomst de rust kon her stellen bij de overal uitbrekende plaatselijke oproeren. Heeft de Prins zich van den juisten staat rekenschap gegeven Er is alle reden om twijfelen. Hij was bovenal een eerlijk man, hem ernst met den dienst van daarom juist kon hij niet voldoen aan oc >>o«,ui,iugv„ van hen, die hem het roer van staat in handen hadden gegeven, in het vertrouwen dat hij het nu een anderen koers zou sturen. Slechts schoorvoetend-gaf hij toe aan den eisch tot verandering der regeeringdeze zou alras blijken slechts een verandering van personen niet van stelsel te zijn. Het was hem een bron van bittere teleur stelling. De gebreken zocht hij aan de oppervlakte, niet in de kern zelve onzer staatsinstellingen. De rust te her stellen en de welvaart te bevorderen, dat was zijn eenig streven. Dat er dieper liggende redenen van ontevredenheid waren, bleef hem blijkbaar verborgen. Toen de vrede van Aken in 1748 aan den oorlog een einde had ge maakt, in den dringenden nood der schatkist door de milde gift” der ingezetenen voorzien was, en de ver pachting der belastingen, de directe aanleiding tot de oproeren, door eene collecte en een omslag over de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 285