153 DE WEDEBKOMST VAN WILLEM V ENZ. De opperbevelhebber de Hertog van Brunswijk. die vroeger tegen de Oostenrijkers, de Croaten en de Pandoeren met roem gestreden had, beschouwde aanvankelijk een veldtocht tegen de Hollandsche Patriotten als een militaire promenade. Toch werd niet dit een en ander de zaak der.Oranje- gezinden er niet beter op. De Prinses van Oranje meer tot krachtige maatregelen overhellende dan haar gemaal, die telkens zijn persoonlijke machteloosheid toonde, beproefde toen een poging te wagen om het verloren gezag te herkrijgen. We weten hoe die fiere vrouw op haar doorreis van Nijmegen naar ’s-Gravenhage nabij Gouda aan de Goejan- verwellensluis werd aangehouden, zich smadelijk bejegend zag en onverrichter zake over Leerdam naar Nijmegen terug kon keeren. Doch juist gaf het mislukken van haar tocht aanleiding tot het spoedig herstel van den wettigen Staatsvorm. Hadden de patriotten zich eerst gevleid dat een Fransche legermacht ons land zou binnen rukken, hierin zagen zij zich deerlijk bedrogen. Frankrijk was onvermogend tot den krijg en vreesde bijaldien het de Patriotten hulp bood, het niet slechts met Pruisen maar ook met Engeland in oorlog zou ge raken. De groote schreeuwers werden nu op eens moedeloos toen een Pruisisch legerkorps den 13en Sep tember voor Nijmegen stond en vervolgens met succes ageerde. Vooral was dit het geval met de Staten van Holland, wien de schrik zoodanig om het ]ijf sloeg toen Utrecht gecapituleerd had dat zij spoedig besloten om het hoofd in den schoot te leggen. Intusschen had de omwenteling in ’s-Gravenhage haar beslag gekregen en hadden de patriotsgezinde Staats-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 290