154 DE WEDERKOMST VAN WILLEM V ENZ. Wagenaar XV, biz. 202. 2) Gemeente Bibliotheek te ’s-Gravenhage. en de wijk naar Holland, tot het herstel der en tot demping der vernielende van alle rampen” van Holland dien zelfden leden zich gehaast de stad te verlaten Amsterdam te nemen. Tengevolge van deze gebeurtenissen besloten de Staten van Holland op voorstel der Ridderschap, den 18en September, om den Stadhouder in zijn rang van Kapitein- Generaal te herstellen en aan Z. H. het bevel over de bezetting van ’s-Gravenhage weder op te dragen, met dringend verzoek zich naar de Hofplaats te begeven: ten einde met Hun „Edel-Grootmogenden alles aan te wenden tot behoud van waggelende Constitutie tweespalt, de oorzaak Voorts ar resteerden de Staten dag een publicatie waarin ten eerste verwezen werd naar een vorige publicatie, tegen het houden van oproerige bewegingen en ten tweede dat het dragen van Oranje- teekenen, hetgeen eerst met den dood bedreigd werd, nu was ingetrokken geworden. Zoo veranderden de tijden Het relaas der gebeurtenissen, die toenmaals te ’s-Gravenhage voorvielen en we thans zullen gaan bespreken, zijn ontleend uit de Nederlandsche Jaar boeken (1787), en uit het Dagboek van Carel Stephanas Hurau, 2) die als tijdgenoot en tevens ooggetuige vele karakteristieke aanteekeningen over dat gedenkwaardig jaar heeft nagelaten. In die dagen was het in de Residentie al zeer woelig gesteld. In den vroegen morgen van den 18en heerschte er al een buitengewone drukte op straat, waaruit viel

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 291