155 DE WEDERKOMST VAN WILLEM V ENZ. Voorheen stond daar een poort, waarvoor een smalle door gang, die naar de Paviljoensgracht leidt, in de plaats is gekomen en de Statenpoort wordt genoemd. af te leiden dat de nacht verre van rustig- was geweest. Inmiddels verspreidde zich de mare: .de Keezen zijn de stal uitgejaagd”. waarmede bedoeld werd het ver drijven der Patriottenwacht aan de voormalige Keezen- poort in de Wagenstraat. Benige Zwitsersche soldaten hadden zich van die wacht meester gemaakt en twee stukken geschut, die de Patriotten aldaar achterlieten, werden vervolgens door de Zwitsers en onder luid gejubel der menigte naar de Kneuterdijk overgebracht, alwaar al spoedig, tot handhaving der openbare orde, een sterke patrouille Zwitsers post vatte. Het werd nu hoe langer hoe rumoeriger in de stad van wege de blijdschap over de nederlaag der Patriotten- die zich in luidruchtige vreugdekreten uitte en waarbij het dragen van Oranje- teekenen niet achterwege bleef. Even na twaalf uur verschenen eenige burgers met een bode bij den Vaandrig der Oranjecompagnie Dylius en haalden van daar twee vaandels, waarvan het eene uit het Stadhuis en het andere uit een der galmgaten der St.-Jacobstoren werd gestoken. Ten half twee mocht het vaandel uit de kerktoren door een groote Oranjevlag worden vervangen, hetgeen onder luide toejuichingen geschiedde, cn het enthousiasme steeg ten top toen het carillon het zoolang gezwegen „Wilhelmus van Nassauwe” ging spelen. Tengevolge van dit een en ander kwam er nog hoe langer hoe meer volk op de been, dat bij de Leden van het Vrijcorps op eigen gezag ging aandringen om hun wapenen af te geven. De wapenen werden door het Genootschap goedwillig

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 292