156 PE WEDERKOMST VAN WILLEM V ENZ. Tegenwoordig het Hotel „de Gouden Leeuw’'. 2) De Schutterij bestond uit 6 eompagniën, waarvan ieder een vaandel bezat, naar welker kleur die eompagniën werden genoemd. Het eerste of het „Witte" vaandel had zijn verzamel plaats op de Vijverberg, het „Oranje", het tweede, op de Markt, het „blauwe”, het derde, bij het Stadhuis, het „Öranje-blanje- bleu”. het vierde, in de Wagenstraat, het „groene", het vijfde, op het Plein, terwijl de verzamelplaats van het zesde, het „Colombyne” of .rose” vaandel was tusschen het Stadhuis en de Groenmarkt. de Fonseca II p. 19. afgestaan en geheele troepen zag men daarna in triumf met snaphanen, sabels, patroontasschen, grenadiers- mutsen, sjerpen, ringkragen, trommels enz., naar de Oranje Sociëteit in de Hofstraat trekken, waar alles werd opgebracht. Bij den chef van het Vrijkorps, den Kolonel Hartman, werd het vaandel uit diens woning gehaald en daarna in flarden gescheurd, de groote trom en bekkens werden door het volk meegenomen hetgeen onder een helsch geschreeuw en hoezeegeroep plaats vond. Was het wonder dat het Oranjegezinde volk, dat reeds zoo lang verbitterd was geweest nu zijn haat aan de Patriotten moest bekoelen? Het liet zich dan ook wel aanzien, dat de menigte niet spoedig tot bedaren zou komen, waarom als eerste maatregel tot handhaving der orde tegen 5 uur ’s avonds het groene en het colombyne vaandel 2) in het geweer kwam. Het eerste bezette deels het Stadhuis, deels de Schuttersdoele, terwijl het laatste de concertzaal boven het Boterhuis op de Markt betrok. In den avond nam het oproer in hevigheid toe, ten gevolge waarvan vele huizen van bekende patriotten werden geplunderd. Om 10 uur werd er alarm geslagen. De Schutterij en het garnizoen verschenen op hun loop plaatsen en kregen order om in patrouilles de stad te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 293