158 DE WEDERKOMST VAN WILLEM V ENZ. wacht hadden. Het bataljon van Pabst, dat sedert Maart in de residentie lag, begaf zich naar Helft om aldaar de orde te herstellen, doch werd niet in de stad gelaten en kon voor de poort halt houden, ’savonds vervoegden zich bij de troepen eenige Zwitsersche militairen met eenige stukken geschut. De Zwitsers keerden den volgende dag naar ’s-Gravenhage terug en het bataljon van Pabst trok toen het geplunderde Delft binnen, alwaar, het de rust herstelde en de gevangenen in vrijheid stelde. Tegen den namiddag van dien dag, kwam er in de Residentie weer veel volk op de been. Om 5 uur werd het groene vaandel op den Doele en op het Stadhuis door het Witte vaandel vervangen en het Colombyne op de Markt dooi- het Oranjevaandel afgelost. Om 7 uur verzamelden zich die vier vaandels alsmede het verdere garnizoen op de loopplaatsen, daar men zich weer voor baldadigheden beangst maakte. In den morgen van den 20sten werd het Staatsbesluit ter Herstelling van den Stadhouder hoogst welkom geheeten bij Hun Hoog Mogenden die de afgevaardigden van Holland met vreugde bedankten onder de verzekering dat zij alles zouden aanwenden om de Rust, Orde en Harmonie .te herstellen. 2) ’s Morgens om elf uur verscheen de tijding dat de Stadhouder in den namiddag in de Residentie zou komen, welk nieuws met vreugde werd begroet. Bij de bekend making dier blijde mare werden de trommen geroerd en trad het Garnizoen met de Schutterij in het geweer, welke laatste zich in twee gelederen van de Boschbrug langs het Korte Voorhout schaarde, aangezien de Stad- 1) De Staten Generaal. 2) Vervolg op Wagenaar XV blz. 204.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 295