165 DE WEDERKOMST VAN WILLEM V ENZ. de Het Padmoes was in de laatste helft der vorige eeuw nog een ongezonde moerassige plaats, daarna een buurt waar de demi mondaines woonden: naderhand heeft dit stadsgedeelte de benaming van St. .Tacobsstraat gekregen. Verg, de Fonseca II. p. 45 en de Riemer 1. p. 400. een kleine schaduw op dezen vreugdedag geworpen. Toen de schutterij naar de loopplaatsen was getrokken, sloegen eenige belhamels, terwijl de wachten onder de wapenen bleven, weer over tot plunderen, welk lot het huis van den patriottischen kruidenier Amerongen in het Padmoes onderging. Om 7 uur ’s avonds werd het Witte vaandel op het Stadhuis en op den Doele door het blauwe vervangen en het Oranje vaandel door het Oranje- blanje-bleu op de Markt afgelost, terwijl deze afgeloste troepen door de stad gingen patrouilleeren. Te midder nacht, toen het redelijk kalm was, werden de schutterij en de militie afgedankt. Ter eere van ’s Prinsen intocht was met grooten spoed in het midden der Vlamingstraat op kosten der bewoners een eerepoort opgericht en in de burgerwijken vond ’s avonds hier en daar illuminatie plaats. Vier dagen later, den 24sten September, keerde Prinses van Oranje met haar drie kinderen en een talrijk gevolg in de Residentie terug. Ofschoon ook haar rijtuig door een menigte volks voortgetrokken en zij luide toegejuicht werd, scheen deze ovatie min of meer gedwongen en was de audiëntie, die naar haar intrek op het Hof plaats vond, minder hartelijk dan die welke haar gemaal had mogen te beurt vallen. Op dien zelfden datum viel de verjaardag van den Koning van Pruisen, de vader der Prinses, waarvoor clen volgenden dag een algemeene illuminatie was aan-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 300