172 KONING WILLEM I ALS ERFPRINS ENZ. korpsen Mariniers en Vrijwilligers, onder geallowan- ceerde officieern en officieren der Marine. Eindelijk aan vaardde hij den 3de October te Alkmaar de leiding der Omwenteling in de republiek. Was tot dusverre alles betrekkelijk naar wensch gegaan, zoo keerde al spoedig het krijgsgeluk den rug aan de Engelschen en de met hen verbonden Russen. Voor eene omwenteling bleek de ure nog niet gekomen en reeds den 14den October werden de pas opgerichte korpsen aan den Helder ingescheept, met bestemming naar Yarmouth. Op het eiland Wight werden zij vervolgens vereenigd tot eene brigade in Britsche soldij, die, onder het alge meen opperbevel van den Hertog van York, door Koning George III onder de bijzondere bevelen werd gesteld van den Erfprins. Deze Hollandsche brigade (Dutch brigade) bestond weldra uit 4 regimenten Infanterie en 1 regiment Jagers elk van 18 compagnieën, 1 bataljon Artillerie van 6 compagnieën, een korps Ingenieurs, 1 compagnie werk lieden en eene afdeeling Invaliden. Wat de vloot betreft, werd Prins Willem V zeer tegen zijn zin en door nood gedrongen, om eene conventie aan te gaan met Koning George III (11 Maart 1800), waarbij de Hollandsche schepen en zeelieden ter be schikking werden gesteld van Engeland, tot tijd en wijle het wettig gezag in de Bataafsche republiek her steld zoude zijn. De schepen werden opnieuw uitgerust, doch zij bleven varen onder Hollandsche vlag. De Erfprins van Oranje was tot den 21ste11 October 1799 op Hollandschen bodem gebleven, van waar hij naar Engeland overstak. Den 3den Juli 1800 kwam hij te West-Cowes, waarna hij zijn hoofdkwartier vestigde

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 307