177 KONING WILLEM I ALS ERFPRINS ENZ. van korten duur zijn. Luneville (9 Februari 12 om het Engelsche juk af te schudden en alwaar nog maar kort geleden een belangrijken opstand had plaats gehad, zou in Ierland de krijgsmacht vergroot worden, en het was niet zonder bijzonder oogmerk dat daarvoor de Hollandsche brigade werd bestemd. Men oordeelde dat vreemdelingen minder belang zouden stellen in de geschillen en met meer genegenheid en tevens meer ontzag dan Engelsche troepen zouden ontvangen worden. Nog eene andere omstandigheid werkte hiertoe kracht dadig mede; men beschouwde de Hollanders in eene bijzondere betrekking tot het Huis van Oranje te staan, en daar de partij der Koningsgezinde!! in Ierland met den naam van „Orangemen” (afkomstig uit de dagen van Koning William III) bestempeld werd, waren er velen, die tusschen de Hollanders en deze partij een nauw verband meenden te zien. Hoe het zij, na eene reorganisatie op 27 October, waarbij de flankcompagnieën van de vier Infanterie- regimenten werden bijeengevoegd tot 2 Flankeurbataljons, elk van 4 compagnieën, ontving de brigade korten tijd daarna bevel, om op transportschepen overgebracht te worden naar Ierland, waar zij door alle partijen en standen met gulheid, gastvrijheid en vriendelijkheid werd ontvangen en waar, gedurende het geheele verblijf op het eiland (December 1800 tot Juli 1801), de ver standhouding steeds van vriendschappelijke!! aard zou blijven. In Juli werd Ierland door de Hollandsche brigade verlaten, de expeditie was zonder bloedvergieten afge- loopen en de eilanden Guernsey en Jersey moesten weder bezet worden. Ook nu zou het verblijf aldaar Na het sluiten van den vrede van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 311