178 KONING WILLEM 1 ALS ERFPRINS ENZ. 1801) een voorbode van den vrede tusschen Engeland en Frankrijk verspreidden zich al spoedig geruchten, dat Engeland zijn leger zou verminderen en dat de vreemde troepen het eerst zouden worden afgedankt. Na het sluiten van den vrede van Amiëns, bleken die geruchten dan ook waarheid te bevatten, want reeds den 25sten Mei 1802 viel het Koninklijk besluit, dat het Hollandsche eskader zou ontbonden worden en op den 12den Juli, dat de Hollandsche brigade zou worden afgedankt. De officieren traden weder in het genot der „allowance” en de minderen kregen 3 maanden soldij. Na de wapens afgelegd te hebben, werden de Hol landers op Britsche schepen naar hun Vaderland terug gevoerd. Ter reede van Texel en alvorens uit elkander te gaan, werd toen aan de officieren de volgende missive van den Erfprins voorgelezen: „De Erfprins van Oranje-Nassau, kan niet zonder „aandoening aan de Kommandanten der Regimenten. „Hoofd-officieren, Kapiteins en subalterne officieren, „alsmede aan de kadets van Zijner Hoogheids korps „Hollandsche troepen in soldij van Zijner Groot-Brit- „tanischen Majesteit, te kennen geven, de resolutie door „Zijne Majesteit en Hoogstdeszelfs Gouvernement ter „afdanking en licenciering van dezelve genomen, niet tegenstaande de Erfprins alles in het werk gesteld „heeft, om zulks voortekonien. Daar dit niet heeft „kunnen voorgekomen worden, de Erfprins beducht „geweest is, om voor de Heeren Officieren en de Kadets „zoodanig te zorgen, dat dezelve levenslang een bestaan „geproportioneerd aan hunne trouwe diensten zouden „bekomen. Dat hoezeer de Erfprins gehoopt en zich „gevleid had. om betere conditiën voor hen te obtineren, „hij echter in zooverre geslaagd is, dat de Heeren

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 312