180 KONING WILLEM I ALS ERFPRINS ENZ. F. J. Gr. TEN Raa. Wonderlijk mag de loop van liet noodlot genoemd worden, dat op deze wijze sinds 1795 gescheiden deelen weder tot elkander kwamen om, samen strijdende voor vreemde belangen, tot loon voor betoonde en erkende dapperheid in 1810 te worden opgelost in het Fransche leger en daarna onder te gaan in de bergen van het zonnige Spanje, in de sneeuwvelden van Rusland, of in de vlakten van Duitschland. Een klein deel der Officieren trad in 1802 weder in het genot der allowance, die eerst den 24sten December 1814 door Engeland werd ingetrokken, toen het verbond tusschen Oranje en Nederland reeds hernieuwd was en op hechtere grondslagen zou gevestigd worden dan ooit te voren. maakte het hen echter gemakkelijk om hunne diensten aan het Vaderland aan te bieden en een groot deel der Officieren en het meerendeel der minderen, zoowel van zee- als landmacht, traden dan ook in dienst der Republiek. Slechts weinigen zouden nog een korten tijd in een nauwer verband met Oranje blijven. Napoleon had aan het Huis van Oranje de Nassausche erflanden ontnomen en daarvoor in de plaats het vorstendom Fulda met enkele kleinere goederen toegewezen. Fulda bezat een kleine militaire macht en daarbij vonden die enkelen eene bestemming. Nadat in October 1806 de Oorlog in Duitschland hervat was en Fulda bezet werd door de Franschen, liet Koning Lodewijk het korps van Fulda bestaande uit ongeveer eene Compagnie Infanterie overgaan bij zijn leger. Wonderlijk mag de loop

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 314